Fikirce Biz

Gün içinde yaşadığımız olaylar yüzünden tecrübelerimize bağlı olarak duygusal durumlarında etkisinde kalarak saçmaladığımız görülür. Size göre sabah ama annenize göre öğlen saatinde sizi uykudan kaldırıp bakkala ekmek almaya göndermesi ve o anki bulunduğunuz duruma bağlı olarak yersiz saçmaladığımız gibi mesela. Çünkü sana göre ekmek alınacak ama bu ekmeği almak zorunda olan  bu saatte bu yüzden uyandırılan neden sen?

Belki tek çocuk olabilirsin, belkide evin en küçüğüsündür. Nedenler her zaman çoktur ama biraz düşündüğünde senden önce kalkan biri var, çünkü sen kendi kendine uyanmadın. Bunu bir döngü olarak kabul et bir kaç yıl daha böyle sürmesi büyük ihtimal.

Sanırsın ki kahvaltı sadece senin aldığın ekmekle yapılacak. Sanırsın ki ekmeksizde kahvaltı yapılabilir vb. bu uzar gider çünkü insan her zaman kendini haklı çıkarmak ister ve istemekle kalmaz türlü bahanelerle bunu uygulamak ve başarmak ister.

Senden önce kalkan Annen, kahvaltıyı hazırlamıştır. O ekmek sizin için değil sadece senin içindir. Bir de oturup kahvaltı yapacaksınız sanırsın ama kahvaltı dediğin sabah yapılır, öğlen değil. Saatinde kalksan zaten ekmek derdi olmadan kahvaltını yapmış olacaktın ve bu kahvaltı senin için hazırlanan ikinci kahvaltıdır.

Ama hala ekmek almanın düşüncesi değişik bir hava verir. Zaten yeni uyandın birde kalkıp ekmek almaya bakkala mı gideceksin ya da markete. Zor olan şudur ; anlayışsızlığının karşı tarafta anlayışla karşılanmasını beklemek.

Empati yapmadan empati yapılmasını beklemek, önce Mars’ta su bulsunlar zaten o kolay iş. Sonra da öyle bi dünyayı bulurlar herhalde.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir